اسپرسو ساز صنعتی

اسپرسو ساز صنعتی چرا و چگونه ساخته شد؟


احتمالا کمتر کسی است که از قهوه اسپرسو استفاده نکرده یا حداقل نام آن را نشنیده باشد. این نوشیدنی معروف توسط دستگاه اسپرسو ساز صنعتی ساخته می‌شود. دو فرد ایتالیایی به نام‌های آنجلو موریندو و لوییچی بتزرا بیشترین نقش را در ساخت این وسیله پرکاربرد داشتند. ابتدا آنجلو موریندو در سال 1884 این اختراع را به نام خود ثبت کرد. سرانجام در سال 1901 بتزرا این دستگاه را کامل کرده و اجزاء دیگری همچون پرتافیلتر را به آن اضافه کرد.

همچنین در ادامه افراد دیگری از جمله دزیدریو پاوونی بر روی دستگاه مذکور کار کرده و آن را تکمیل کردند. وی همچنین عملکرد موتور دستگاه را تا حد بسیار زیادی ارتقا داد. بدین ترتیب این وسیله به صورت تجاری و صنعتی در کافی‌شاپ‌ها و سایر مراکز مهم تا به امروز مورد استفاده قرار گرفت. لازم به ذکر است که این دستگاه برای ساخت بسیاری دیگر از نوشیدنی‌ها کاربرد دارد که از جمله آنها می‌توان به کاپوچینو، کن پانا و لاته اشاره کرد.

با این حال، بیشترین کاربرد آن برای تهیه قهوه اسپرسو بوده که از معروفیت خاصی نیز برخوردار است. اسپرسو ساز صنعتی امروزه در انواع و اقسام مدل‌های مختلف تولید و به کار برده می‌شود. این وسیله همچنین از تک گروپ الی 6 گروپ ساخته می‌شود.

اسپرسو ساز صنعتی | خرید اسپرسو ساز صنعتی | آشپزخانه طوس

اسپرسو ساز صنعتی چگونه عمل می‌کند؟

به طور کلی اسپرسو ساز دو نوع خانگی و صنعتی دارد که نوع صنعتی آن کاربرد بیشتری دارد که در تجهیزات کافی شاپ ، رستوران‌ها و هتل‌ها به کار می‌رود. دستگاه خانگی معمولا از پمپ ارزشی استفاده کرده که دارای یک سیم‌پیچ الکترومغناطیسی برای فشار دادن و همچنین کشیدن پیستون است. در عوض نوع صنعتی دارای پمپ چرخشی بوده که فشار ثابتی را ایجاد می‌کند.

طریقه کار دستگاه اسپرسو ساز صنعتی اینگونه است که وقتی آب نزدیک به نقطه جوش باشد، با فشار بالا از میان پودر قهوه عبور می‌کند. با این عمل قهره اسپرسو درست می‌شود که طرفداران بسیار زیادی در کل دنیا دارد. قهوه درست شده دارای کافئین بالا بوده و غلظت زیادی دارد. اکثر دستگاه‌های اسپرسوساز با منبع کار می‌کنند. برخی از آنها دارای مخزن کوچکی بوده و برخی دیگر نیز به لوله‌کشی متصل می‌شوند. دشتگاه‌هایی که مخزنی هستند معمولا برای مصارف پایین استفاده می‌شوند. همچنین اسپرسو ساز صنعتی معمولا دارای یک پمپ بوده تا بتوان به خوبی عصاره قوه را گرفت. علاوه بر پمپ، اجزای دیگر این دستگاه شامل، بویلر و هد گروپ است.

اسپرسو ساز صنعتی

اجزاء و قطعات اسپرسو ساز صنعتی چیست؟

به برخی قطعات اصلی این دستگاه اشاره کردیم که در ادامه به صورت تفضیلی به معرفی آنها می‌پردازیم.

پمپ:

این وسیله در اسپرسو ساز صنعتی برای درست کردن قهوه نیاز به آب کافی دارد. آبی که دارای مقدار کمی مواد معدنی باشد. آب خانگی می‌تواند برای این کار مناسب باشد. اما به علت آنکه آب خانگی فاقد فشار لازم بوده، در نتیجه باید از پمپ استفاده کرد. پمپ مورد استفاده برای این وسیله معمولا پمپ الکتریکی بوده که از نوع چرخشی آن است. این نوع پمپ از یک دیسک مکانیکی استفاده می‌کند که با استفاده از انرژی الکتریکی کار می‌کند.

دیگ بخار:

کارکرد دیگ بخار در اسپرسو ساز بالا بردن درجه حرارت آب است. دستگاه‌هایی که حرفه‌ای هستند مهمولا از دو نوع دیگ بخار استفاده می‌کنند که یک نوع برای دم کردن آب و دیگری برای نازل بخار مورد استفاده قرار می‌گیرد. آبی که برای دم کردن مورد نیاز بوده، به میزان 93 درجه و برای بخار به میزان 100 درجه باید باشد. از آنجا که دمای آب تاثیر بسزایی در کیفیت قهوه دارد، بنابراین وجود دیگ بخار مناسب اهمیت زیادی در دستگاه دارد.

اسپرسو ساز صنعتی

گروپ هد:

این بخش همان قسمتی از اسپرسو ساز است که آب گرم و با فشار بالا با پودر قهوه تماس پیدا می‌کند. گروپ هد خود انواع مختلفی دارد و از قسمت‌های مختلفی مانند کلید فشار، قفل پرتافیلتر و کانال مخصوص برای انتقال آب از دیگ بخار به پرتافیلتر تشکیل شده است. گروپ هد معمولا به دو نوع اشباع و نیمه اشباع تقسیم‌بندی می‌شود که هر کدام از آنها معایب و مزایای خاص خود را دارند. با این حال، بسیاری از دستگاه‌های حرفه‌ای از گروپ هد اشباع استفاده می‌کنند. هر چند که گروپ هد نیمه اشباع نیز قیمت ارزان‌تری داشته و تعمیر آنها آسان‌تر است.

اسپرسو ساز صنعتی

در خرید اسپرسو ساز صنعتی چه نکاتی مهم است؟

امکاناتی که اسپرسو ساز صنعتی دارد مهم‌ترین نکته به هنگام خرید آن است. بنابراین امکانات موجود در دستگاه باعث می‌شود که قیمت آن از 400 تا حتی 4 میلیون تومان متغیر باشد. سیستم کف‌ساز و مخزن آب دو مورد از نکات مهم هنگام خرید این دستگاه به شمار می‌روند. هر اندازه که مخزن آب بزرگ‌تر بوده، قیمت نیز بالاتر می‌رود. از دیگر نکات مهم در هنگام خرید که بر قیمت اسپرسو ساز صنعتی نیز تاثیر دارند می‌توان به ظرفیت میزان کپسول‌های خالی، اندازه‌های مختلف ساخت اسپرسو و برنامه‌ریزی قهره مورد نیاز اشاره کرد.

در مدل‌هایی که ارزان‌تر هستند معمولا گنجایش کپسول‌های خالی و منبع آب کمتر است. این مورد می‌تواند بر فاصله دفعات پر کردن مخزن تاثیرگذار باشد. بنابراین به هنگام خرید باید به آن توجه کرد. اسپرسو ساز صنعتی در مدل‌‌ها و انواع مختلفی وجود دارند. بسته به اینکه در کجا و به چه میزان از انها استفاده می‌شود می‌توان نسبت به خرید یکی از انها اقدام کرد که بر همین اساس قیمت دستگاه نیز می‌تواند متفاوت باشد. به گونه‌ای که در کافی‌شاپ‌های بزرگ نیاز است تا از انواع حرفه‌ای اسپرسو ساز صنعتی استفاده کرد تا بتوان پاسخگوی نیاز مشتریان بود. طبیعتا تهیه این نوع از اسپرسوسازها نیاز به هزینه بیشتری خواهد داشت. این در حالی است که انواع خانگی اسپرسوساز از قیمت کمتری برخوردار است.

اسپرسو ساز صنعتی

انتخاب تجهیزات مناسب برای تجارت کافی شاپ خود بسیار طاقت فرسا است. آیا به دستگاه اسپرسو نیمه اتوماتیک یا دستگاهی با تنظیمات فشار متغیر نیاز دارید؟ موارد زیادی وجود دارد که باید هنگام خرید اسپرسو ساز صنعتی در نظر گرفت.

با خواندن این راهنما بیاموزید که چگونه اسپرسو ساز صنعتی مناسب کافه خود را انتخاب کنید.

انواع دستگاه های اسپرسو ساز صنعتی را بشناسید

تجهیزات مناسب را برای یک تجارت موفق در کافه ها انتخاب کنید. با شناخت انواع دستگاه های اسپرسو شروع کنید.

عواملی که باید هنگام خرید دستگاه اسپرسو ساز صنعتی برای کافه خود در نظر بگیرید:

برای اینکه شما بیشترین کنترل را در ساخت بهترین اسپرسو داشته باشید ، باید تجهیزات مناسب را انتخاب کنید. طعم و رایحه اسپرسو تحت تأثیر فشار ، دما ، اندازه آسیاب و زمان استخراج است. به همین دلیل است که هنگام خرید دستگاه اسپرسو ساز صنعتی برای تجارت تازه کار خود باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

مکان نصب: دستگاه های اسپرسو در اندازه های مختلف مورد نیاز هستند.

کیفیت اسپرسو: زمان تهیه اسپرسو و نیروی کار موجود را برای تهیه سریع اسپرسو برای مشتریان خود در نظر بگیرید.

مصرف کنندگان را هدف قرار دهید: پرداخت به مشتریان ، خانواده ، دوستان ، همکاران

تنظیمات شخصی: تولید کننده ، طرح ، کشور تولید کننده

ویژگی ها: به عنوان مثال ، بعضی از ماشین ها تنظیم خوبی برای برجسته کردن طعم ها دارند.

سوالات و نظرات خود در مورد این مقاله را برای ما ارسال کنید.


کاربر مهمان: 

سلام خسته نباشید سیستم قطع کن دستگاه به چه صورته؟

پاسخ ادمین: 

سلام دوست عزیز، ممنونم سیستم قطع کن دستگاه اسپرسوساز به صورت دستی هست.